Home Authors Posts by Nexhat Buzuku

Nexhat Buzuku

779 POSTS 0 COMMENTS

Shqipëria e vitit 1937: Avioni për linjën Korçë – Tiranë…

Shqipëria e vitit 1937: Avioni për linjën Korçë - Tiranë, pasaporta e njohur dhe e respektuar në botë. Në vitin 1937, në Shqipëri operonte një...

Muhaxher mëhalla – Festa e Shëngjergjit, baseni, shtëpitë e Gavranit…    

Gjilani dikur dhe sot – nëpër ngjyrat e kohës! Ah Gilan - ah zaman! Ah Gjilan - kohë o kohë! Si festohej Shëngjergji në Gjilan? Pse...

Haziri: “Jemi afër numrit 100 të shtëpive të ndërtuara dhe renovuara…”

Kështu ka shkruar kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, duke bërë bilancin e numrit të shtëpive të ndërtuara dhe të riparuara për familjet...

Muhaxher mëhalla – shtëpitë me qeramidhe, kapixhikët…  

Gjilani dikur dhe sot – nëpër ngjyrat e kohës! Ah Gilan - ah zaman! Ah Gjilan - kohë o kohë! Shtëpitë ishin të mbuluara me qeramidhe,...

U hodh shorti i kualifikimeve për Kampionatin Evropian të vitit 2020...

Orari i plotë i ndeshjeve të Kosovës Kosova mësoi sot gjatë hedhjes së shortit në Dublin se do të bëjë gara në Grupin A për...

SHEKULLI I INTERESIT DHE TRUSHPËRLARJES!

1. Jemi duke jetuar në një kohë (kaosi apo shthurjeje, herë të zhurmshme e herë të qetë!), kur SOLIDARITETI midis; njerëzve, komuniteteve, shteteve, e...

Futboll – Superliga e Kosovës – Prishtina kampione vjeshtore…

  Është mbyllur, sot, edicioni vjeshtor në futboll, Superliga e Kosovës Skuadra e Prishtinës është kampione vjeshtore, pasi në ndeshjen e fundit të këtij stinori shënoi...

Muhaxher mëhalla – shitës gazetash, faraxhinj, profesorë…, aty ku njiheshin e...

Gjilani dikur dhe sot – nëpër ngjyrat e kohës! Ah Gilan - ah zaman! Ah Gjilan - kohë o kohë! Në rrëfimin e dytë kronikë, dr....

Këndi poetiko-edukativ – PËRGOJIMET NDËR NE!

Këndi poetiko-edukativ Nijazi Kastrati PËRGOJIMET NDËR NE Ndodhë tek ne apo gjithkund n’botë, Të përgojojmë miq e shokë. Na ka humbë ajo pak edukatë, Askush fjalët nuk i mate. Shpirti e...

Sunduesit na imponojnë bustet e tyre. Që vetëm buste dashurie s’janë

  Nga Koloreto Cukali 1 dhjetor 2018, 22:43 Disa kohë më parë kur dëmtuan bustin e Zogut, mendova: Nuk kam qenë unë, por, mund të kisha qenë.Nuk...