Home Sport Kampionati Botëror në Futboll 2018 – Kalendari i ndeshjeve 14.06.2018 – 15.07.2018

Kampionati Botëror në Futboll 2018 – Kalendari i ndeshjeve 14.06.2018 – 15.07.2018

2149
0
SHARE

Kampionati Botëror në Futboll 2018

Kupa e Botës

RUSSIA 2018

Kalendari i ndeshjeve 14 qershor – 15 korrik 2018

Kush? Kampionati i 21 Botëror në futboll
Çfarë? futboll, kupa e botës, kampionati botëror
Kur? nga 14 qershor deri më 15 korrik 2018
Ku? Rusi

 

Me programin e Kampionatit Botëror në futboll është përcaktuar pjesëmarrja e tridhjetë e dy (32) ekipeve, të cilat janë ndarë në 8 grupe me nga 4 ekipe, si më poshtë:

Grupi A: Rusia; Arabia Saudite; Egjipti; Uruguaj.
Grupi B: Portugalia; Spanja; Maroko; Irani.
Grupi C: Franca; Australia; Peru; Denimarka.
Grupi D: Argjentina; Kroacia; Islanda; Nigeria.
Grupi E: Brazili; Zvicra; Kosta Rika; Serbia.
Grupi F: Gjermania; Meksika; Suedia; Korea e Jugut.
Grupi G: Belgjikë; Panama; Tunis; Angli.
Grupi H: Polonia; Senegali; Kolumbia; Japonia.

14. 06. 2018 – 28.06.2018 – garat në grupe
30.06. 2018 – 03.07.2018 – e teta e finalës
me 6 dhe 7 korrik 2018 – çerekfinalja
me 10 dhe 11 korrik 2018 – gjysmëfinalja
me 14 korrik 2018 – ndeshja për vendin e tretë
me 15 korrik 2018 – finalja e botës.

Orari i të gjitha ndeshjeve në fazën e grupeve, të cilat do të luhen në 12 stadiume në 11 qytete. Kupa e Botës do të mbahet në Moskë (Luzhniki, Otkritje Arena – Arena e hapur), Shën Petersburg, Kaliningrad, Kazan, Nizhny Novgorod, Samara, Volgograd, Saransk, Rostov-mbi-Don, Soçi, Jekaterinburg.

Grupi A:
A1 Rusia
A2 Arabia Saudite
A3 Egjipt
A4 Uruguai

Raundi 1:
Moska, Luzhniki – 14 qershor (17.00): Rusia – Arabia Saudite
Yekaterinburg – 15 qershor (14.00): Egjipti – Uruguai

Raundi 2:
Shën Petersburg – 19 qershor (20.00): Rusia – Egjipti
Rostov – 20 qershor (17.00): Uruguai – Arabia Saudite

Raundi 3:
Samara – 25 qershor (16.00): Uruguai – Rusi
Volgograd – 25 qershor (16.00): Arabia Saudite – Egjipt

Grupi B:
B1 Portugali
B2 Spanjë
B3 Marok
B4 Iran

Raundi 1:
Shën Petersburg – 15 qershor (17.00): Marok – Iran
Soçi – 15 qershor (20.00): Portugalia – Spanja

Raundi 2:
Moska, Luznjiki – 20 qershor (14.00): Portugali – Marok
Kazan – 20 qershor (20.00): Iran – Spanjë

Raundi 3:
Saranks – 25 qershor (20.00): Irani – Portugalia
Kaliningrad – 25 qershor (20.00): Spanjë – Marok

Grupi C:
C1 Francë
C2 Australi
C3 Peru
C4 Danimarkë

Raundi 1:
Kazan – 16 qershor (12.00): Francë – Australi
Saransk – 16 qershor (18.00): Peru – Danimarkë

Raundi 2:
Jekaterinbrug – 21 qershor (14.00): Francë – Peru
Samara – 21 qershor (17.00): Danimarka – Australia

Raundi 3:
Moska, Luznjiki – 26 qershor (16.00): Danimarka – Francë
Soçi – 26 qershor (16.00): Australia – Peru

Grupi D:
D1 Argjentina
D2 Island
D3 Kroacia
D4 Nigeri

Raundi 1:
Moskë, Otkritje Arena – 16 qershor (15.00): Argjentina – Islanda
Kaliningrad – 16 qershor (21.00): Kroaci – Nigeri

Raundi 2:
Nizhny Novgorod – 21 qershor (20.00): Argjentina – Kroacia
Volgograd – 21 qershor (17.00): Islanda – Nigeria

Raundi 3:
Shën Petersburg – 26 qershor (20.00): Nigeri – Argjentinë
Rostov – 26 qershor (20.00): Islanda – Kroaci

Grupi E:
E1 Brazil
E2 Zvicër
E3 Kosta Rika
E4 Serbi

Raundi 1:
Samara – 17 qershor (14.00): Kosta Rika – Serbi
Rostov – 17 qershor (20.00): Brazil – Zvicër

Raundi 2:
Shën Petersburg – 22 qershor (14.00): Brazil – Kosta Rika
Kaliningrad – 22 qershor (20.00): Serbi – Zvicër

Raundi 3:
Moska, Otkritje Arena – 27. qershor (20.00): Srbia – Brazil
Nizhny Novgorod – 27 qershor (20.00): Zvicër – Kosta Rika

Grupi F:
F1 Gjermani
F2 Meksikë
F3 Suedia
F4 Koreja e Jugut

Raundi 1:
Moska, Luzhniki – 17 qershor (17.00): Gjermani – Meksikë
Nizhny Novgorod – 18 qershor (14.00): Suedia – Koreja e Jugut

Raundi 2:
Soçi – 23 qershor (17.00): Gjermani – Suedi
Rostov – 23 qershor (20.00): Korea e Jugut – Meksikë

Raundi 3.
Kazan – 27 qershor (16.00): Korea e Jugut – Gjermani
Jekaterinbrug – 27 qershor (16.00): Meksikë – Suedi

Grupi G:
G1 Belgjikë
G2 Panama
G3 Tunizi
G4 Angli

Raundi 1:
Soçi – 18 qershor (17.00): Belgjikë – Panama
Volgograd – 18 qershor (20.00): Tunizi – Angli

Raundi 2:
Moska, Discovery Arena – 23 qershor (14.00): Belgjikë – Tunizi
Nizhny Novgorod 24 qershor (14.00): Anglia – Panama

Raundi 3:
Kaliningrad – 28 qershor (20.00): Anglia – Belgjikë
Saransk – 28 qershor (20.00): Panama – Tunizi

Grupi H:
H1 Poloni
H2 Senegal
H3 Kolumbi
H4 Japoni

Raundi 1:
Moska, Arena e Otkritje – 19. qershor (14.00): Polonia – Senegali
Saransk – 19 qershor (17.00): Kolumbi – Japoni

Raundi 2:
Jekaterinburg – 24 qershor (17.00): Japonia – Senegali
Kazan – 24 qershor (20.00): Poloni – Kolumbi

Raundi 3:
Volgograd – 28 qershor (16.00): Japonia – Poloni
Samara – 28 qershor (16.00): Senegal – Kolumbi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here